GOLEM GODULA
Teatr HOM, Tychy
spektakl plenerowy, wstęp wolny

„Król cynku…, król węgla…, diabeł z Rudy…”
Spektakl plenerowy na podstawie mitów i legend o Karolu Goduli.
Mówiono, że parał się alchemią, że miał konszachty z diabłem. Że sam był diabłem. Dorośli straszyli nim dzieci, a sami fantazjowali o zgromadzonym przez niego i ukrytym w kopalniach majątku. Karol Godula, sam skazał pamięć o sobie na półmrok ludowych podań i mitów, skutecznie niszcząc dokumenty i zdjęcia, które mogły potomnym przybliżyć jego prawdziwą historię. Co wiemy na pewno?
Chłopiec z biednej rodziny, przygarnięty i obdarowany wykształceniem oraz skromnym majątkiem przez hrabiego Ballestrema, śląskiego magnata i przemysłowca. Kalectwo i oszpecona twarz, wraz z piętnem jakie wywarły na jego psychice, wreszcie zawiść gminu, z którego przecież się wywodził i pogarda szlachty, która tego pochodzenia mu nie zapomniała, wzniosły mur między Karolem Godulą a jemu współczesnymi. Niemal cały swój majątek Godula zapisał sześcioletniemu dziecku, obcej mu sierocie. Dlaczego? Legenda mówi, że widząc inne dzieci, wyszydzające i rzucające kamieniami w kulawego wariata, małej Joasi zrobiło się żal starszego, samotnego pana i… dała mu bukiet polnych kwiatów.

scenariusz i reżyseria: Jakub Kabus
występują: Katarzyna Kabus, Magdalena Andorinha, Ania Kandziora, Natalia Kruszyna, Marta Wądołowska, Kamil Ciesielski, Tomasz Frąszczak, Jakub Kabus, Grzegorz Król, Piotr Kumor, Cezary Kruszyna, Janusz Niedbał, Krzysztof Wajda

czas trwania: 55 minut